TECHNOLOGIE 9 Rutenowanie

Rutenowanie

Ruten, pierwiastek chemiczny o symbolu Ru, kryje w sobie fascynujące właściwości i zastosowania. Choć rzadki, znalazł miejsce w różnych dziedzinach. W jubilerstwie dodaje wyjątkowego blasku biżuterii.

Rutenowe pokrycia zachowują swój wygląd nawet w podwyższonej temperaturze i w bardzo kwaśnym środowisku. Dzięki srebrzystobiałej barwie przypominają srebro, jednak są dziesięciokrotnie twardsze od powłok srebrnych, oraz odporniejsze na ścieranie i działanie potu.

Powłoki wykonujemy na stopach miedzi i srebra, nakładając cienkie podpowłoki niklu i złota. Tak otrzymana powłoka jest bardzo trwała o stopniu mikrotwardości nawet do 1200 kG/mm². Ciekawe efekty kolorystyczne można uzyskać poprzez odpowiednie przygotowanie powierzchni metalu, która docelowo ma zostać pokryta powłoką rutenową. Ruten nałożony na matową powierzchnię da powłokę o jasnych odcieniach czerni, powierzchnia piaskowana wydobędzie z powłoki rutenowej kolor hartowanej stali, natomiast efekt głębokiej czerni otrzymamy, pokrywając rutenem powierzchnię możliwie najbardziej wypolerowaną.

W OFERCIE Znajdą państwo:

Rutenowanie kwaśne

Możliwe jest wytworzenie powłok o grubości do 0,3 mikrometrów, które są błyszczące, twarde, odporne na ścieranie i korozję, i mają metaliczny jednolity kolor w odcieniach od szarego do czarnego. Jest to uzależnione od barwy pierwotnego materiału, a także stopnia połysku – na matowych powierzchniach otrzymamy inny kolor, niż na tych błyszczących.

Rutenowanie to proces nie tylko skomplikowany, ale wymagający bardzo dużego doświadczenia oraz specjalistycznego oprzyrządowania. Jednak Nasza firma jest w stanie go wykonać, gwarantując wytrzymałe oraz atrakcyjne wizualnie elementy.

CENA

Trwałość oraz zwiększona odporność na działanie wielu niekorzystnych czynników, w tym na korozję, należą do najczęściej wymienianych atutów tej techniki. Cena za realizację usługi zawsze ustalana jest indywidualnie – jest to spowodowane tym, że na finalny koszt wpływa bardzo mocno grubość nakładanej powłoki, ale i np. dodatkowe przygotowanie jak np. maskowanie części detalu.