Barwienie aluminium

W trosce o jak najlepsze efekty technologii anodowania wykonujemy barwienie aluminium. Proponujemy takie rozwiązanie głównie w celu poprawienia estetyki wyrobu. Ponadto uzyskana w efekcie tej czynności warstewka:

  • poprawia właściwości optyczne (barwienie aluminium na czarno),
  • może być stosowana w celu identyfikowalności części (szeroka paleta kolorów),
  • zwiększa efekt promieniowania cieplnego (radiatory).

Barwienie aluminium opiera się przede wszystkim na dyfuzji barwnika do wnętrza kanalików warstewki oraz adsorpcji na ściankach. Czynność przeprowadzana jest w specjalnym roztworze wodnym o określonej wartości pH i przy określonej temperaturze. Proces zwieńczony jest uszczelnieniem, co zwiększa odporność na korozję oraz poprawia trwałość i jakość barwionej powierzchni.

Barwienie aluminium jest możliwą dodatkową obróbką wykonywaną po procesie anodowania. Dzięki bogatej wiedzy i doświadczeniu możemy zaproponować szeroką paletę kolorów, a mianowicie: żółty, pomarańczowy, złoty, czerwony, bordowy, brązowy, niebieski, zielony, czarny, turkusowy, fioletowy, tytanowy. Na życzenie Klienta istnieje możliwość poszerzenia oferty barw.

Grubość powłoki anodowej na której można wykonywać barwienie detali zawiera się w przedziale od 5 do 120 mikrometrów.

Detale do anodowania wykonane z aluminium zawierające minimalne ilości dodatków stopowych (PA0, PA1, PA2) pokrywają się intensywnymi kolorami, natomiast aluminium z dużymi domieszkami krzemu, miedzi, manganu pokrywają się kolorem mniej intensywnym z szarym matowym odcieniem (PA6, PA7, PA33, PA47, PA9).